Kecskepapagáj |

|
Egyéb magyar nevek: Kecskepapagáj
Angol neve: Red-fronted Parakeet
Latin neve: Cyanoramphus novaezelandiae
Német neve: Ziegensittich
Származási hely: Új-Zéland és a környezõ szigetek
Átlagos életkor: 6 - 10 év
Testnagyság (Fejtetőtől farokvégig mérve) : 27 cm
Ivarérettség: 1 éves korban
Nemek megkülönböztetése: A tojók kisebbek, a fiatal madarak fején a vörös folt kisebb, farkuk rövidebb, íriszük halványbarna.
Fészkeltetés: 20 x 20 x 35 cm-es méretû faodú. A párnak szüksége van a többi madár ösztönzõ közelségére, ezért csak kolóniában tartott madarak esetében számíthatunk sikeres tenyésztésükre. Szapora faj, általában évente kétszer is költ. Többször költeni nem hagyjuk, mert ez már nagyon megviselné a tojót. Több éven keresztül is hajlandó költeni.
Tojások száma: 4 - 9
Kotlási idő: 20 nap
Kirepülési idő: 35 napos korban.
Etetés: Lásd: , (Cyanoramphus)+sok zöldség, gyümölcs, lágyeleség.
Tartás, elhelyezés: Kifejezetten mozgékony madár, ezért jó, ha nagy mozgásteret biztosítunk számára. Az ideális a 3,5 x 1 x 2 m méretû volier, melyben fagymentes helyen áttelel. A kalit rácsain, illetve az ugrópálcákon rendkívül gyorsan képes szaladgálni anélkül, hogy csõrével kapaszkodna. A kalit / volier alját ennél a fajnál gyakrabban kell takarítani, mivel szeret kapirgálni (mint a tyúkok), és a lehullott magvak stb. között turkálni, miáltal könnyebben fertõzõdhet. Csemegékkel gyorsan kezessé tehetõ, szelíd barátságos papagáj válhat belõle.
Egyéb tudnivalók: Eredeti élõhelyén nagy csapatokat alkotva sík vidéki erdõségekben él. Tápláléka gyümölcsök, magvak, bogyók, virágok. Mivel nem vetette meg az ember által ültetett kultúrnövényeket sem, ezért sokáig üldözték, irtották, míg már a kipusztulás fenyegette. Ekkor azonban az új-zélandi kormány kérésére madárkedvelõk segítségével nagyarányú visszatelepítési program vette kezdetét, mely hatására a fajt sikerült megmenteni. Nem félénk, inkább kíváncsi természetû, röpte gyors, kissé hullámzó jellegû. Általában október - december között költ, faüregben, vagy sziklahasadékban, de akár földben, vagy fûcsomó alatt lévõ üregben is.
Forrás: Tatai Sándor (www.parrotland.hu)
|