Madarak
<BR> EIsseglynyjts
Az otthon kedvencknt tartott madarakat szmos veszIy fenyegeti. Mit tehetnk, ha tollas kedvencnket baleset ri, hogyan lssuk el, mikor kell rtestennk az llatorvost? Ehhez szeretnnk az albbiakban hatkony segtsget nyu'jtani.
Vannak olyan alapvet veszlyforrsok, amiket felttlenl meg kell szntetnnk a madarak krnyezetben. Ha rptetni kiengedjk a madarat, gondoskodjunk arr6l, hogy egy lgtrben ne egyen ms hziliat, pI. macska, amely knnyen elkaphatja. Persze ha a madarunkat sszeszoktattuk a tbbi llattal, s biztosan tudjuk, hogy nem jelentenek egymsra veszlyt, akkor sszeengedhetik ket, de a biztonsg kedvrt mindig csak felgyelet mellett. Fontos, hogy ha van akvrium, az mindig le Iegyen fedve, s ms vizet telt edny, pl. forr6 leves se Iegyen a tzhelyen ell hagyva. A krnyezetszennyez illetve mrgez anyagokt6l (festkek, vegyszerek) szintn tvol kell tartan a madarakat.
A laksban trtn rptetsnek legnagyobb veszIye, hogy a madarak nekireplhetnek az ablakvegnek. A madarakra nzve egy ilyen baleset vgzetes is lehet. Szerencss esetben agyrzk6dst szenved a madr, amely rvid idn bell magt6l gygyul. SIyosabb esetben agyvrzs is kialakulhat az tds kvetkezmnyeknt, melyre a madr egyensIyzavara illetve grcsk hvjk fel a gazda figyelmt. Ha ezeket a tneteket szleljk, ne rohanjunk vele az llatorvoshoz, mert a szlltssal jr6 stresszei tbbet rthatunk az llatnak, mint amennyi segtsget kaphatunk az orvost6l. A Iegfontosabb, hogy nyugalmas helyre helyezzk a madarat, legjobb, ha a sajt kalitkjba tesszk egy csndes s a szoksosnl hvsebb helyre. Ha megoldhat6 s a madr elvisel, fejnek hideg vizes borogatsa is j6tkony hats' lehet. Termszetesen a tneteket s a baleset krlmnyeit beszIjk meg llatorvossal, aki tovbbi tancsokkal lt majd el. Mivel az ilyen tpus' balesetek gyakran jrnak csonttrssel is, Ieggyakrabban szrny s Ibcsonttrssei, mindenkeppen vizsgltassuk meg szakemberrel, ha madarunk mr jobban van. A teljes gy6gyuls rdekben a csonttrses betegek a balesettl szmtva 48 rn bell kell, hogy szakaszer eiltsban rszesijenek. Madarak szrnytrsnI pihenhelyzetben kb. 2 htig kell rgzteni a trtt csontot. A lbszrcsont trseinl az is a fontos hogy a trtt vgtagot norml helyzetben rgzitsk. Ha az llatorvos ficamot llapit meg, hosszabb rgzitsi s gy6gyulsi idvel kell szmioni. Mivel a madarak elltsa klns szakrtelmet ignyei, gy rdemes specialisthoz fordulni.
Azonnal forduljunk llatorvoshoz, ha a madarunkon daganatos elvltozst tallunk. A hullmos papagjok pldul kifejezetten hajlamosak az ilyenfle elvltozsokra. Nluk mr fiatal korban, akr 3 evesen jelentkezhetnek daganatok. Egyes daganattpusok j61 mthetk s a felgy6gyulsi eslyek is biztat6k, de vannak olyan tpusok is, melyekni nagyon rosszak a gy6gyuls kiltsai. Minden tpusra igaz viszont, hogy a korai felismers s az idejben elkezdett gy6gykezels nagyban hozzjrulhat a gygyulshoz. A madarak szervezete sok esetben nem tudja Iegyzni a betegsget, a mtet ellenre sem. A betegsg diagnosztizlsa s hatkony kezelse tbbnyire azrt nehz, mert amikor a madr mr tneteket mutat (Iesovnyods, erntienseg, vrszegnysg), az elvltozs mr nagyon elrehaladott llapotban van. A gy6gykezeist azonban a Iegtbb esetben rdemes megksrelni.
Az otthon is elvgezhet mveletek kz tartozik a csr s a karom rendszeres vgsa. Persze llatorvos is elvgzi ezeket a beavatkozsokat, de egy kis gyakorlssal mi is knnyszerrel elvgezhetjk otthon, stresszmentes krnyezetben. Ehhez szksgnk lesz egy ers krmcsipeszre. A kistest dszmadarak karmn ttetszik a tgy vrb terlet. Erre a terletre kb. 3 mm-t rhagyva egy hatrozott mozdulattal lecspjk a krm vgt. Ezt a mveletet rendszeresen vgezzk el (pr hetente), nehogy a krm illetve a csr tl nljn. A tlntt csr illetve karom komoly egszsggyi s tpllkozsi problmkat okozhat.
Egy csepp vr esetleg a vgs helyn kicsordul, enyhe vrzscsiIIapittvaI illetve ferttlentszerrel kezeljk.
|