A kistest papagjok tpllsa.
Magvak
A papagjok - a nektrt fogyaszt lrik kivtelvel - magevk. n a kvetkez magvakbl 11 keverkkel etetem ket: Napraforg, zab, fnymag, muhar, kles (vrs, srga, fehr). A magkeverk kb. 20 % napraforgbl, 15 0/0 zabbl, 20 % fnymagbl, 10 % muharbl s 15-20 % vrs s 15-20 % srga vagy fehr klesbl ll. A keverk sszettele nem lland egsz vben, hanem az arnyokat eltolom attl fggen, hogy pI. tel van, tenyszidszak stb. Napraforgbl a kisebb papagjoknak jobb az aprbb szemt adni, abbl 15 a cskosat, mert annak nagyobb a fehrjetartalma s kisebb a zsrtartalma, mint a fekete olajnapraforgnak. Tlen tbb napraforgt esznek1 mint egyb idszakban, mert tbb energira van szksgk a szervezetk ftshez. Mindezek ellenre a napraforgval vigyzni kell1 mert a papagjok egyrsze - egyedtl fggen - hajlamos arra, hogy csak napraforgt egyen. gy elhzik, a szve s a mja elzsrosodik s el is pusztulhat. Ezt eddig hmeknl figyeltem meg, pI. a vrn~sbegyCi' papagjnl, nekes papagjnl de a stiglincnI 15.
A zabnak a legnagyobb a fehrjetartalma, ezrt igen fontos, magas az E vitamin tartalma 15, ami fokozza a hmek libidjt, ezrt tenyszidszakban rdemes megemelni a magkeverkben az arnyt.
A fnymagnak majdnem ugyanolyan 1k a bltartalmi rtkei, mint a zabnak, ezrt szintn nlklzhetetlen.
A muhar s a klesflk jelentsge nem olyan nagy (a bltartalmuk alapjn), de mgis fontosak, hiszen a kles az egyik alaptpllkuk, sok sznhidrtot, - energlt biztosit a madaraknak - valamint B-vitaminokat 15 tartalmaz. A muhar nlkl a papagjok megvannak, st amelyik nem ismeri, lehet, hogy meg sem eszi.
Az alapelv a papagjok tpllsnl az, hogy minl tbbfIe magot adjunk nekik, hiszen eredeti lhelykn 50-felet is fogyasztanak, amit mi sajnos nem tudunk biztostani szmukra.
Adhat nekik bza 15, amit a trpepagjok s a nagypapagjok klnsen kedvelnek. Rgebben n is etettem, az utbbi kt vben viszont nem adok, mert ebben a csapadkos idjrsban igen elterjedt a fuzrlum fertzs, s ha a papagjok fertztt bzt kapnnak, elpusztulnnak tle. Szt kell ejteni mg a kukoricrl . A nagypapagjok meg tudjk enni szemesen. A kisebbeknek csirztatni szoktam, a trpk ezt nagyon szeretik. Valamint a tejeskukorict torzsstl is adom nekik, szvesen Iecsipegetik.
Csrztatott mag
A fent leirt magkeverket + kukorict egy napig vzben kell ztatni, majd
leszrni s kt-hrom napig letakarva tartani. A magokon keletkez pr
millimteres - egy centimteres csirknak igen magas a vitamintartalma.
A magas E-vitamin tartalom miatt tenyszidszakban fontos, valamint
tlen rdemes adni, amikor kevesebb zldet, gy kevesebb vitamint tudunk biztostani a papagjoknak. Nagyon szeretik. n hetente ktszer szoktam adni.
LgyeIesg
A papagjok fikiknak rovarokat, hernykat, egyb llati eredet tpllkot is adnak, amivel biztositjk a fejld szervezet hatalmas fehrjeszksglett. Mi ezt a tpllkot nem tudjuk biztostani, ezrt adunk helyette lgyelesget. A lgyelesget ahny tenyszt, annyiflekppen kszti, ms s ms sszetevkre eskszik. A lnyeg az, hogy biztostsuk a megfelel mennyisg s sszettel fehrjt. (A magvaknak fleg a sznhidrt s a B-vitamin tartalmuk magas, a fehrjetartalmuk alacsonyabb.)
A papagjoknak nagy mennyisg fehrjre van szksgk a przshoz,
a tols Itrehozshoz, a fikk nevelshez, a vedlshez illetve a fiatal
madaraknak a nvekedshez, fejldshez.
Mindeddig elssorban a fehrjk mennyisgre fektettem hangslyt, pedig a fehrjk minsge, sszettele ugyanolyan fontos. A fehrlk aminosavakbl plnek fel. Az aminosavak egy rsze nlklzhetetlen (esszencilis), ami azt jelenti, hogy a madr nem tudja ellltani, szervezetbe a tpllkkal kell bejuttatni. A tbbi aminosavat a papagj el tudja lltani, az aminosavak egy rsze msikkal helyettesthet. Sajnos, eddig nem sikerlt olyan szakirodalmat tallnom, ami lern a papagjok szmra esszencilis aminosavakat, pedig ezek ismerete nIklzhetetlen ahhoz, hogy madaraink takarmnyozsban optimlisan lltsuk be a fehrjesszettelt. Gazdasgi llatainknl ezek ismerete alapvet jelentsg" az okszer" takarmnyozs megvalstsban.
A feherjeetetssel kapcsolatban meg egyet, a limitI aminosav fogalmt jegyezzk meg. Ez azt jelenti, hogy az aminosavak hasznosulst mindig a legkisebb mennysgben jelenlv, a szervezet szmra leginkbb hinyz hatrozza meg. Ezrt Is rtek egyet azzal a nzettel, hogy az egyoldal tojsetets a fehrjeptlsra, kros a madarak szmra. Hiszen hiba juttatok a papagj szervezetbe az aminosavak egy rszbl sokat, ha msokat viszont nem kap meg, akkor a bejuttatottak sem tudnak megfelelen hasznosulni. (A tojs sem tartalmazza optimlis mennyisgben s sszettelben a papagj szmra szksges aminosavakat.) Teht minl tbbfle fehrjeforrssal kell kielgteni a madr szksglett, pl. tojs, sajt, trni, hs, pillangs s hvelyes nvnyek. gy valsznleg sikerl kzelebb kerlnnk ahhoz, hogy optimlisan elgtsk ki a madr fehrleszksgeltt.
Nlam a lgyelesg alapvet komponense a ftt tojs ~s a nyers srgarpa. Ezeket megreszelem s sszekeverem. A tojst legalbb fel rig fzni kell, hogy megljk az esetlegesen rajtuk. bennk lv, fertzst okoz baktriumokat, vrusokat (pI. Salmonella). A tojsnak a hjt is mindig beleteszem porr trve, hiszen magas a kaldum tartalma, ami szksges a papagjnak a tojshj felptshez, illetve a fika csontozatnak fejldshez. A srgarpnak magas a karotintartalma, amibI az A-vitamin pl fel. Az A-vitamin nlklzhetetlen a szp, egszsges tollazat, illetve a szarukpzdmnyek (csr, karmok), valamint a br kialakulshoz s fennmaradshoz. gy vedlskor is
ptolni kell. A tojson s rpn kvl meg sok mindent bele szoktam tenni a lgyelesgbe, gy pl. mkot, ami szintn hasznos a tenyszidszakban, reszelek bele dit, fleg tlen, trappista sajtot, trt. Lgyelesg gyannt, a vltozatossg kedvrt szoktam a madaraimnak idnknt tejberizst adni (cukor nlkl). A rizsnek, tejnek is magas a fehrjetartalma, valamint a tejben sok a kaldum, illetve a zsrban oldd A-, D-, E-, K vitamin.
A lgyelesgnl arra mindig figyelni kell, hogy az friss legyen. Amit a madr nem eszik meg, el kell venni felle, hiszen ezek knnyen s hamar megromlanak, fleg nyron, s betegsget, elhullst okozhatnak. Tenyszidszakban, fikanevelskor mindennap adni kell nekik, egybknt elg egy heten ktszer, esetleg hromszor.
Zldsg, gymIcs
Dit kettvgva, hjastl is szoktam etetni a papagjokkal, nagyon szeretik kicsipegetni, eljtszanak vele. Sokat nem szabad adni, nehogy elizzanak. A papagjoknak minden gymlcs adhat, ha kiskora ta kapta, akkor ismeri, szereti. Pldul alma, krte, narancs, bann, szl, dinnye, szilva, cseresznye, meggy, egres, ribizli.
A zldsgekkel szintn ez a helyzet. Szoktam adni kposztt, kelkposztt, rpt, karfiolt, karalbet, petrezselymet, saltt, zldborst, zldbabot stb. Egy kivtel a hullmos papagj. Neki nem ajnlott a kposztaflk adsa, mert hajlamos a pajzsmingy-tltengsre, s a kposztafIk ezt elsegtik. ppen emiatt rdemes a hullmos papagj vizbe egy-egy cseppjdot cseppenteni. A jdhiny Is pajzsmingy-tltengshez vezet. Teht a zldsgek, gymlcsk etetsvel madarunknak biztostjuk a megfelel vitamin, valamint a nyersrost elltst1 ami elsegti az emsztst.
zldelesg
Madaraimnak kora tavasztl ks szig szedek s mindennap adok ,,fvet". Pl.: tykhr, lhere1 fehrhere, lucerna, lndzss tif, szIeslevel utif1 gyermeklncf, vadsska, kznsges cickafark, perjefIk (angol, francia, egynyri perje, tarackbza, kakaslbf).
A ,,fvet" sose szedjk vizesen, harmatosan, s ne szedjk le rokpartrl, utak melll (lommrgezs), valamint ne Iegyen poros.
Figyeljnk oda arra is, hogy mit szednk, mert van ami hasmenst okoz, vagy mrgez lehet. A pillangsoknak (herefIk, lucerna) magas a fehrjetartalma. Az tifflknek freg- s baktnuml hatsa van. A perjeflket akkor a legrdemesebb szedni, amikor viaszrett bennk a mag (mr nem teljesen zld, de meg nem pereg ki), ekkor a legrtkesebbek. Ezeket egy csokorba fel lehet ktni a kalitkba, vagy rn~pdbe1 a madarak szvesen elcsipegetik.
Egyb
Sokfle tpllkot szoktam adni madaraimnak, hogy sznesebb tegyem az trendjket. Pldul csipkebogyt, bodzavirgot, nyrfa, fzfagallyakat, a krisfa termeset, sovny ftt hust csontostl. A fzfagally a trpepapagjoknak nlklzhetetlen a fszekpitshez, de a tbbi is elcsipegeti a kerget, rgyeit, leveleit. gy nem n tl a csrk, karmuk. Arrl nem beszelve, hogy a fzfa igen egszsges, sok benne az svnyi anyag. A fCI'zfatet, mint gygyhats ksztmnyt a humngygyszatban is hasznljk. A csipkebogy sok C-vitamint s karotint tartalmaz. A ftt hsnak magas a fehrjetartalma s a vastartalma is jelents. A neophemk, nimfk, verbpapagjok lecsipegetik a csontrl a hst, az agapornisok s a kecskepapagjok a vkonyabb csontokat is meg ill. sztrgcsljk, a kissndorok pedig a csirke combcsontot is megeszik. A csontban sok a kaldum s a foszfor, a hs pedig madaraim fehrje kiegsztsnek skljt teszi szlesebb.
svnyi anyag- s vitamin kiegsztk
Papagjaim eltt egy kis tlban mindig ll Zeolit s Univit B vagy Nutrafort 3 keverke s kvarchomok, amibl tvgy szerint fogyasztanak. A Zeolit svnyi anyag kiegszt, makro- s mikroelemeket tartalmaz, megelzi a kannibalizmust s a tolltpst. Az Univit vagy Nutrafort pedig baromfiiak szmra gyrtott vitamin kiegszt, valamint megfelel arnyban tartalmaz kaldumot s foszfort. A kvarchomokra azrt van szksg, hogy a madr megfelelen meg tudja emszteni a takarmnyt a zzgyomrban.
Ivvz
Alapvet jelentsg, hogy a papagj eltt mindig friss, tiszta, csiraszegny, megfelel hmrsklet, ivvz minsg vz legyen. A vizet naponta egyszer, nyron ktszer hromszor is cserlni kell. A vz nagyon hamar megromlik, megbdsdik, ha meleg van, a madr belerti a blsart, belehordja az lelmet, ftt tojst stb. A szennyezett, bds vz a legnagyobb rizikfaktor, a legkomolyabb fertzsi forrs. A dszmadarak takarmnyozsa, a tpllanyag igny optimlis kielgtse mmd a papagjok tartsnak, a hossz lettartam elrsnek, mmd a cltudatos tenyszti munknak, a megfelel szm s minsg utd elrsnek alapja. Ezrt kvnatos, hogy tisztban legynk az egyes papagjfajok ignyvel, s a takarmnyflk bltartalmi mutatival.