Ha megfogjuk a madarat
Madarunkat csak akkor fogjuk meg, ha nagyon muszj. Mg a Igeszeldebb madr is sokkot kaphat gazdja kezben. Persze, ha madarunk semmikppen sem szll vissza a kalitkjba, akkor nyakon kell cspnnk. Legjobb, ha este leoltjuk a villanyt, s egy hatrozott, le rendkvl vatos mozdulattal elkapjuk a ,,renitens" madarat.
Hasonlkppen meg kell fognunk a madarat akkor ha egyik kalitkbl thelyezzk egy msikba. A legjobb azonban, ha a kalitka nagytakartsakor a mr
szeld madarat szabadon engedjk a szobban. Amg napi rpdsst vgzi, neknk bven van idnk a tiszttsra.
Szinten meg kell fognunk a madarat akkor, ha valami
nem stimmel vele, ezrt a kondcijt ellenriznnk kell. Ilyenkor azt kell kitapintani, mennyi izom tapad szegycsontjra, illetve szegycsonti tarjra. Ha e rsz hromszget zr be, akkor sovny a madr, ha szablyos flkrt formz, akkor kvr, a kett kztt pedig ppen j a kondcija. Termszetesen a kondci ilyetn mrst j, ha kezdetben gyakorlott kz vgzi. A megfelel rutin ugyanis elengedhetetlen.
A kalitkamadarak karma, ha nem megfe-
lel - ne adj' isten manyag - lrudat hasznlunk, elfordul, hogy tln. Ez akadlyozza madarunkat a mozgsban, izleti problmkat okozhat, akr vgtagtrst is eredmnyezhet, s persze eszttikailag l5 kifogsolhat.
Karomvgshoz minl gyorsabban s gysebben vegyk ki a madarat a kalitkbl. Lbt hatrozattan fogva karmt tartsuk a fny fel, gy lthatv vlnak a szaruban fut vrerek. A vrerek hatrvonalat jelentenek, beljk vgni nem szabad, csak a szarurszbl csippentsk le a megfelel darabot.
Amikor megtrtnt a pedikr, menten cserljk ki az ltudat is a kalitkban, hogy ne legyen szksg a kzeljvben hasonl beavatkozsra.